A község a kistérség közepén, Tamási szomszédságában található. A 61-es főútról lekanyarodva érhető el személygépkocsival és autóbusszal. Az 1984-ben Tamásihoz csatolt község 2006-ban vált újra önálló településsé.
A terület már az őskortól lakott volt, ezt bizonyítják a neolitikus, rézkori, bronzkori régészeti leletek. A település nevét a pápai adókönyvekben 1314-ben említik először. Egy 1573-as török adóösszeírás szerint 12 ház állt a településen. Az 1600-as évek második felében rácok lakták, 1696-ban Tamásihoz tartozó pusztaként jelent meg írásokban. Ekkor már az Eszterházyak tulajdona volt. 1726-ban Baden és Schwarzwald területéről érkeztek ide német telepesek, akik a területet szorgalmas munkával termő vidékké alakították. 1733-ban egyházilag Kónyihoz csatolták, egy 1742-es egyházlátogatási jegyzőkönyv fából készült templomról tesz említést.
A II. világháború utáni kitelepítések Párit sem kerülték el, nemzetiségi összetételét tekintve megszűnt a német többség. Jelenleg svábok, magyarok, cigányok lakják.
A településen óvoda, teleház, művelődési ház működik, a kulturális életet az ifjúsági és nemzetiségi egyesület szervezi. A németajkú lakosság foyamatosan ápolja hagyományait, szokásait, testvérvárosi kapcsolatait.
A faluból elszármazottak, kitelepítettek még ma is visszajárnak, néhányan egykori otthonukat is visszavásárolták.
A falu nagyon szép természeti környezetben fekszik, nyugalmával jó lehetőségeket biztosít a falusi turizmus meghonosítására. A gyulaji erdő a széléig húzódik, mely gazdag növény-, és állatvilágával várja a természet kedvelőit. Másik vonzereje a közeli tamási termálfütdő, mely 7 különböző méretű és vízhőfokú medencével biztosít kellemes kikapcsolódást.
A település fontosabb adatai:
- Területe: 1306 ha
- Lakossága: 673 fő (2018.)
Polgármesteri Hivatal elérhetőségei:
- Polgármester: Glück Róbert
- Cím: 7091 Pári, Nagy u. 18.
- Telefon: 74/887-165
- e-mail: pari@tolna.net
Címertörténet 2008. április 01.Pári
A címerkép megfogalmazásához a település jellemzői adtak támpontot. A jelképek a település természeti adottságaihoz és vallásához kötődnek. A címer fő alakja a templom titulusa, egyben Pári védőszentje, Szent Mihály arkangyal, amint a gonoszt jelképező sárkány elleni győztesként a legyőzöttre tipor.
Intézmények 2008. március 31.Pári
Intézmények és elérhetőségeik