A közel 800 éves falu a Tolnai-Hegyhát dombjai között fekszik, a 63-as útról érhető el Gyönk irányában.
A település területe közép- és újkőkorszak óta folyamatosan lakott volt. Nevét először 1305-ben említi okirat. A török hódoltság előtt a terület leghíresebb földesura Ozorai Pipo volt. A törökök kivonulása után szinte teljesen elnéptelenedett a falu, melyet 1713-86 között Hessen környkéről érkező evangelikus németek betelpítésével népesítették be újra. Templomukat 1786-ban emelték, a település egykor evangelikus esperesi székhely is volt. A I. világháború utáni kitelepítésig német nemzetiségű település volt, a svábok helyére székely és felvidéki családok érkeztek.
Hagyományaik ápolására napjainkban nagy hangsúlyt fektetnek. A faluban óvoda, könyvtár, művelődési ház teleház működik, mely intézmények a településen tevékenykedő civil szervezetekkel közösen szervezik a falu kulturális közösségi életét. A település műemléke a már említett evangelikus templom, de az 1970-es években épült katolikus templomban a többségbe került katolikus hívek is gyakorolhatják vallásukat. A település központjában áll az I.-II. világháborús emlékmű, amin egy turulmadár látható. Ez a szimbólum meghatározó a település életében, többek között megjelenik a település címerén is.
A település fontosabb adatai:
- Területe: 2141 ha
- Lakossága: 496 fő (2018.)
Polgármesteri Hivatal elérhetőségei:
- Polgármester: Andrási Zoltánné
- Cím: 7067 Varsád, Ady E. u. 4.
- Telefon: 74/448-180
- e-mail: varsadph@tolna.net
Címertörténet 2008. április 01.Varsád
A címer alsó részén húzódó kék hullámvonal a Donát-patakot jelzi. Az 1843-as pecsétnyomóról adaptált szőlőfürt a község mezőgazdasági jellegét jelképezi. A címerpajzs felső részében ábrázolt katolikus és evangélikus templom kifejezi azt is, hogy a két felekezetű és nemzetiségű falu lakossága békében élt és él egymás mellett. A címer központi motívuma a község világháborús emlékművét is díszítő turul.