A település a megye északi részén, a Tita patak mentén, Somogy és Fejér megye határán fekszik. Megközelíthető a 65-ös és a 64- és 65-ös összekötő útról.
A településről kőkorszaki és bronzkori leleteket is találtak. Nyék neve már 1138-ban megjelent a dömösi prépostság adománylevelében. A XIV. század elején Károly Róbert kiskirályok elleni küzdelmében komoly szerepet kapott a nyéki vár. A falu a Dombai család birtoka volt, majd a XIV. század elején a Werbőczy család kezébe került. 1557-ben a török hadjárat idején elpusztult, de a település lakott maradt. A világosi fegyverletétel után Deák Ferenc a barátai segítségével ide menekült és egy ideig itt rejtőzködött.
A település lakói állattenyésztéssel, szőlő- és növénytermesztéssel foglalkoztak. A termelőszövetkezetek megalakulásakor jelentős ménessel rendelkezett, amit a hetvenes években felszámoltak. A lakosság folyamatos csökkenéséhez hozzájárul a munkalehetőségek beszűkülése.
A községben óvoda, iskola és könyvtár működik. A település a Tolnai Borvidék Tamási körzetéhez csatlakozik. A Tükrösi-tó kellemes kikapcsolódást nyújt a horgászatot kedvelőknek.
Építészeti látnivalókhoz kapcsolódik a Deák pince. A falu központjában 1792-ben épített református templom és a római katolikus templom.
A település fontosabb adatai:
- Területe: 3128 ha
- Lakossága: 1080 fő (2018.)
Polgármesteri Hivatal elérhetőségei:
Címertörténet 2008. április 01.Felsőnyék
Álló, háromszögű pajzs vörös mezőjében ormozottan határolt arany pajzsláb. A vörös mezőben növekvő helyzetű, jobbra fordult, ágaskodó ezüst mén, mellső lábaival egymáson keresztbetett három arany nyílvesszőt tart. A címerpajzsot két oldalról egy-egy, alul közös tőből ágazó, ké-két arany fürttel ékesített zöld szőlőinda kíséri. A címer alatt lebegő, hármas tagolású, íves arany szalagon feketével nagybetűs Felsőnyék felirat. A településnév előtt és után egy-egy díszpont.
Intézmények 2008. március 31.Felsőnyék
Intézmények és elérhetőségeik
Lakossági adatok 2008. március 30.Felsőnyék
A települési lakosság létszámának változása.
Közérdekű információk 2008. március 29.Felsőnyék
Felsőnyék területe 3128 ha, ebből belterület 114 ha.
Gazdaság 2008. március 28.Felsőnyék
Felsőnyéken 34 működő vállalkozás van, ebből 4 kft, 1 szövetkezet, 7 betéti társaság és 22 egyéni vállalkozás.
Turizmus 2008. március 27.Felsőnyék
A falu látnivalói közül kiemelkedik a Deák-emlékprésház, ami nemcsak a Deák-legenda miatt, hanem építészeti szempontból is becses.