A község a kistérség nyugati részén, Somogy megye határához közel, a 61-es út mellett fekszik.
A település eredete az Árpád-korra vezethető vissza. 1312-ben Ugrin várnagy tört fegyveres erővel a településre és elpusztította azt. Ekkor a terület birtokosa Kónyi György volt. Az ügy a pécsváradi konvent és a király elé került, de annak következményeiről nem maradtak fenn írásos emlékek. A török hódoltság alatt nyolc ház állt Kónyiban, de a török kiűzése után lakatlan maradt. Egy ideig rácok lakták, de kuruc harcok idején felgyújtották a falut. A XVIII. század elején I. Lipót császár Eszterházy Pálnak adományozta a birtokot, a század közepére betelepítések következtében a falu lélekszáma jelentősen megemelkedett. A település római katolikus temploma 1762-ben épült barokk stílusban. A belső berendezés és a faliképek szintén ebben a stílusban készültek. A plébániaház 1806-ban épült. A szájhagyomány szerint a falu egy részét 1848-ban tűzvész pusztította el, majd a szabadságharc után német ajkú családok költöztek ide, de néhány emberöltő alatt ők is elmagyarosodtak. A település lakossága mindig földműveléssel és állattenyésztéssel foglalkozott, 1945 előtt nagy számban voltak közöttük a törpebirtokosok, de földnélküliek is.
A településen óvoda, iskola, könyvtár, művelődési ház, helyi televízió, idősek otthona, orvosi és fogorvosi rendelő, gyógyszertár működik.
A község híres szülötte Sárdi János színész, énekes, szülőházát emléktábla jelzi, személyes tárgyaiból emlékszobát rendeztek be. A község széléig húzódó Gyulaji erdő különleges növény és állatvilágával sétára, kikapcsolódásra ad lehetőséget. Itt honos a kárpáti sáfrány, mely Magyarországon ezen kívül csak a soproni erdőségben található. A természet szerelmesei mohos bükkösök, tölgyesek közt sétálva dámszarvasokkal, őzekkel, apróvadakkal találkozhatnak.
A település fontosabb adatai:
- Területe: 4886 ha
- Lakossága: 1090 fő (2018.)
Polgármesteri Hivatal elérhetőségei:
Címertörténet 2008. április 01.Nagykónyi
A Koppány folyó meghatározó jelentőségére utal a címerpajzson harántirányban látható pólya, amelyben három hal idézi az egykori halbőséget. A sisakdísz fűzfája a hajdan füzessel benőtt patakpartot jelképezi, a malomkerék a vizimalmokat idézi. A karmai közt a szablyát tartó bagoly jelentése, hogy a régi időkben a falu határában a Bagó-hegyen állt vár jelentős szerepet töltött be a közlekedés ellenőrzésében.
Intézmények 2008. március 31.Nagykónyi
Intézmények és elérhetőségeik
Közérdekű információk 2008. március 29.Nagykónyi
A község területe 4886 ha, lakossága 1178 fő.