A falu a kistérség déli részén, a dombokkal körülölelt völgyben fekszik. Legkönnyebben a 65-ös főútról Hőgyész felől érhető el, de megközelíthető Tevel-Závod felől is. A település határában tiszta vizű források fakadnak, itt folyik a Kápolna-forrás is, melyhez mondák fűződnek, vízének gyógyerőt tulajdonítanak.
A községhez tatozó terület már az őskorban is lakott volt, de az első írásos megjelenése 1403-ból származik. A település a 150 éves török uralom után, az 1720-as évektől Hessen tartományból érkeztek kézművesek és parasztok. Az ezt követő három évszázadban a telepesek mezőgazdasági, kézműipari és szellemi kultúrát honosítottak meg. Az 1946-os kitelepítés miatt a lakosság 95%-át kitelepítették, helyükre az ország minden részéről érkeztek telepesek. A német nyelv helyét a magyar vette át.
A településen óvoda és könyvtár működik. A falu környékének nevezetessége a papdi Mária-kápolna a mellette folyó gyógyforrással, mely ma búcsújáróhely. A római katolikus templom a XVIII. században épült, amelynek oltára alá helyezték el Szent Valérius Feliciánus vértanú holttestét és a vérét tartalmazó edénykét, melyeket XIII. Leo pápa ajándékozott oda gróf Apponyi Albertnek, Mucsi kegyurának.
A kisközség a földrajzi adottságai miatt megőrizte természetes állapotát és tiszta levegőjével, forrásaival, valamint természeti környezetével várja az ide látogatókat. A település épített látnivalói közé tartozik a Szent Flórián homokkő szobor is.
A település fontosabb adatai:
- Területe: 2528 ha
- Lakossága: 488 fő (2018.)
Polgármesteri Hivatal elérhetőségei:
Címertörténet 2008. április 01.Mucsi
A pajzs alakú címer alsó zöld mezejében a három domb a község domborzati adottságait jeleníti meg. A mező közepén lévő ezüst színű ekevas egyrészt a településre jellemző mezőgazdasági kultúrára, másrészt a legrégibb, ismert községi címerre utal. A középső kék mezőben a szarvas a falura jellemző vadállományt szimbolizálja. A felső mező baloldali ezüst mezejében a szőlőfürt jelképe annak, hogy Mucsiban virágzott a borkultúra. A felső mező jobb oldali vörös mezőjében a félhold az éltető erőt mutatja.
Intézmények 2008. március 31.Mucsi
Intézmények és elérhetőségeik
Közérdekű információk 2008. március 29.Mucsi
A község területe 2528 ha, lakossága 490 fő.