A község a kistérség délnyugati részén a Kapos folyó két partján fekszik. Autóval, busszal a 65-ös főközlekedési úton, és vasúton a Budapest-Pécs vonalon érhető el.
Első írásos említése 1273-ból való, ekkor Moys tárnokmester az általa alapított ábrahámi kolostornak adományozta a települést. A falu a Kapos bal partján fekvő Szakályból és a jobb parton elterülő Csernyédből jött létre. 1351-től 1543-ig Csernyéd a megye székhelye, megyegyűlések színhelye volt. A település jelentős fejlődésnek indult, kézművesek telepedtek le itt, a kereskedelem is föllendült csakúgy, mint a mezőgazdaság. A török uralom alatt elnéptelenedett a két különálló település. 1581-től rácok lakták, de többségük néhány évtized után elvándorolt innen. Szakály a XVII. század végétől Esterházy-birtok volt, ők magyar telepesekkel népesítették be a falut. A település templomának szentélyét a XV. században építették gótikus stílusban, hajója és tornya a XVIII. században épült újjá, és a XIX. században nyerte el mai eklektikus formáját. A falu szomszédságában áll a csicsói barokk kápolnatemplom, mely 1732-45 között épült, s tavasszal Szentháromság napján és ősszel Kisboldogasszonykor búcsújáróhely.
A község intézményei között óvoda, általános iskola, művelődési ház, könyvtár, tájház működik. A falu utcáit Törő György fafaragó alkotásai díszítik. A XVIII. században épült az a ház, mely tájházként funkcionál, tárgyaiban a Kapos-Koppány menti nagyállattartó középparasztság életmódja elevenedik meg. Az érdeklődök itt tekinthetik meg a méltán híres szakályi népviseletet is.
A település fontosabb adatai:
- Területe: 3975 ha
- Lakossága: 1345 fő (2018.)
Polgármesteri Hivatal elérhetőségei:
- Polgármester: Feuerbach Szabolcs
- Cím: 7192 Szakály, Kossuth L. u. 11.
- Telefon: 74/588-078
- e-mail: szakalyph@tolna.net
Címertörténet 2008. április 01.Szakály
A gímszarvasfej a hét csillaggal és a Hold rozettával a szarvak között a hét honfoglaló törzsre utal, és arra, hogy Szakály már a honfoglalás idején lakott terület volt. A piros mezőben a település mai arculatát meghatározó katolikus templom rajzolata látható. A szőlőtermesztésre a fürt, a mezőgazdaságra a búzakalász utal. Alattuk az ezüst hullám a falut két részre osztó Kapos folyót jelöli.