A kistérség Tolna megye nyugati, északnyugati határán helyezkedik el a Kapos-Sió-Koppány folyók dombvidékén. A kistérséget 30 település alkotja: Belecska, Diósberény, Dúzs, Értény, Felsőnyék, Fürged, Hőgyész, Iregszemcse, Kalaznó, Keszőhidegkút, Kisszékely, Koppányszántó, Magyarkeszi, Miszla, Mucsi, Nagykónyi, Nagyszékely, Nagyszokoly, Ozora, Pári, Regöly, Szakadát, Szakály, Szárazd, Tamási, Tolnanémedi, Udvari, Újireg, Varsád. Ezen települések szép környezetükkel, gazdag természeti, kulturális, néprajzi, gasztronómiai értékeikkel várják és vonzzák a külföldi turistákat és hazai látogatókat.
Ősidők óta lakott vidék, minden történelmi kor hagyott emléket maga után. Régészeti leletek, egykori földvárak romjai őrzik a bronz és vaskor kultúráját. A római kor bizonyítékai közül kiemelkedő az itt talált Concordia Auguszta és Pallas Athéné-szobrok. A tatárjárás után IV. Béla király várat emeltetett Tamásiban. A XII. században épült simontornyai vár szandzsákszékhely volt a török időkben. A Rákóczi- szabadságharc alatt Béri Balogh Ádám csapatai harcoltak a labancokkal. Az 1848-49-es szabadságharc dicső eseménye az ozorai diadal. Az I. és II. világháború után meginduló iparosítás ellenére a térség megőrizte mezőgazdasági jellegét. Az itt élők életében a fejlődő termál-, falusi, bor- és lovas turizmus hatására egyre nagyobb szerepet játszik az idegenforgalom.
A megyei kistérségek közül a településszám tekintetében a legnagyobb.
Kirándulási lehetőségek 2008. április 27.
A kistérség változatos földrajzi tája, a 3 folyó völgye, az erdők, eldugott kis falvak szinte csábítják az idelátogatót, hogy közelebbről megismerkedjen a vidékkel.
Kulturális hagyományok 2008. április 27.
A térség mozgalmas történelme során több nemzetiség és népcsoport élt és él ma is együtt. A letelepedők magukkal hozták szokásaikat, népviseletüket, ünnepeiket és vallásukat.