A község a kistérség délnyugati részén, a Kapos folyó mentén fekszik, mely megközelíthető a Hőgyész- Dombóvár útvonalon. A település Hőgyész nagyközséggel közösen vasútállomással is rendelkezik.
A települést az 1230-as krónika ismerteti először. Egészen a török hódoltságig lakott település volt, ami a törökök ideje alatt elnéptelenedett. Mária Terézia német családokkal telepítette be a községet. A két világháború között a települést gróf Apponyi Géza birtokolta. A lakosságszám nagy arányú csökkenésével járt a II. világháború utáni németek kitelepítése, akik helyére bukovinai székelyek és magyarok érkeztek. Jelenleg magyarok, németek, székelyek és cigányok élnek a településen.
A községet szép erdő veszi körül, melyben megtalálhatók a cser, bükk, tölgy és fenyvesek. Nagy számban él itt a szarvas, őz, vaddisznó és a dámvad, de megtalálhatók az apróvadak is. Érdekesség: 1929-ben Zichy Rubido Iván ezen erdők területén ejtette el azt a szarvast, mely a II. világháború előtti időszak leghíresebb magyar trófeája volt. Jelenleg ezt a trófeát a Természettudományi Múzeumban őrzik. A település a Tolnai Borút állomásai közé tartozik, ahol több évtizedes hagyományai vannak a szőlő- és borkultúának.
A település épített látnivalói közé tartozik az 1828-ban klasszicista stílusban épített római katolikus templom. A településtől kb. 1 km-re található a híres csicsói forrás és kápolna, melynek nevezetessége, hogy Apponyi Antal disznócsordája itt túrt elő a földből egy Mária képet, amelynek helyén egy vízforrás fakadt. Ennek köszönhetően menekült meg a csorda a szomjúságtól.
A település fontosabb adatai:
- Területe: 1203 ha
- Lakossága: 241 fő (2018.)
Polgármesteri Hivatal elérhetőségei:
- Polgármester: Kerekes József
- Cím: 7224 Dúzs, Béke u. 13.
- Telefon: 74/488-213
- e-mail: duzsonk@freemail.hu
Címertörténet 2008. április 01.Dúzs
A címerpajzs kék és zöld színnel két részre oszlik. A zöld részt alul ívelés választja el ezüst színnel, amely a Kapos folyót sizmbolizálja. A felső rész alapja kék, balról három sárga színű búzaszál. A jobb felső oldalon a sárga színű nap az élet jelképe. A bal alsó részen egy barna őzgida látható kettős okból: egyrészt a falu korábbi szimbóluma volt, másrészt utal a falu körüli vadászterületre. A jobb oldalon a szőlőtőke a bortermelésről ismert falut jelképezi barna, zöld és bordó színnel.
Intézmények 2008. március 31.Dúzs
Intézmények és elérhetőségeik
Közérdekű információk 2008. március 30.Dúzs
A község területe 1203 ha, ebből belterület 38 ha. A faluban nincs iskola, nincs óvoda, a könyvtár köteteinek száma mintegy 3000 db.
Gazdaság 2008. március 29.Dúzs
Az 1990-es években lezajlott gazdasági-társadalmi változások a község lakosságát negatívan érintették, s bár a munkanélküliek aránya az 1994-es 27,1%-os szintről 1999-re 10,5 %-ra csökkent, de 2000-ben 13,26%-ra nőtt, még mindig az egyik legmagasabb a környéken.
Turizmus 2008. március 28.Dúzs
A falu déli határán, Mucsi irányában, Csibrák, Kurd és Lengyel felé elnyúlóan tölgyes, bükkös, cseres, fenyves jellegű erdő terül el, amely a nagyvadak élőhelye.